دبیرستان دخترانه غیردولتی ایده آل پارسی اداره آموزش و پرورش استان فارس/شیراز

 

    

پایه هفتم

   

    

پایه هشتم

   

    

پایه نهم

   

    

پایه دهم

   

    

پایه یازدهم

   

    

پایه دوازدهم

   

تعطیلات تابستان را چگونه بگذرانیم ؟

بیایید برای اولین بار فکر کنیم که دلیل تعطیلات تابستان چیست؟ تعطیلات چرا مهم است و چرا هیچ کشوری را نداریم که تعطیلات نداشته باشد؟

در خود ذات طبیعت، ابتدا روز را داریم که زمان فعالیت و جنب و جوش است. به دنبال آن شب را داریم که زمان استراحت است. حتی اگر یک خودرو را مدت ها برای چند ساعت متوالی روشن نگه داریم، دچار مشکل میشود و حتما قبل از استفاده مجدد باید یک استراحتی به آن بدهیم.

حال که نظام طبیعت این است و ما هم موجوداتی جزئی از طبیعت هستیم، پس از مدت ها کار بی وقفه و رفت و آمد به مدرسه، نیاز به استراحت داریم. البته که 3 ماه خوردن و خوابیدن در تابستان کار اشتباهی است اما می توان با یک برنامه ریزی دقیق و صحیح، تعطیلات تابستان مفیدی داشته باشیم.

اکنون سوال اصلی این است که تابستان چگونه باید گذرانده شود تا هم در آن استراحت باشد، هم تفریح و هم استفاده آموزشی و یادگیری؟

برای پاسخ به این سوال، باید چندین نکته را درنظر داشت که بسیار مفید هستند

* به حد کافی استراحت درنظر گرفته شود، طوری که نه باعث تنبلی و کسالت شود و نه خستگی یک سال تحصیلی در تن بماند.

* فعالیت هایی که برای تابستان در نظر گرفته می شود حتما بر اساس علاقه باشد تا انجام دادن آن ها باعث شادی و نشاط شود. مثلا اگر از نقاشی لذت می برید، در کلاس موسیقی ثبت نام نکنید! در نتیجه فعالیت هایی که برای تعطیلات تابستان در نظر گرفته می شود باید از روی شور، شوق و اشتیاق فرد انتخاب شوند.

* در کنار تمام کارهای نشاط آور، تفریح و استراحت های تابستانی، می توانید یک یا دو مورد از پیش نیازهایی را که می دانید برای رسیدن به اهداف طولانی مدت نیاز دارید، به صورت معمولی و نه فشرده انجام دهید.

* تا حد امکان سعی کنید که یک سفر چند روزه تفریحی یا چند سفر یک روزه با خانواده یا دوستان داشته باشید. تاثیرش را بعد از رفتن به این سفرها خودتان درک می کنید. نشاطی که کسب می کنید به قطع یقین برای رسیدن به آرامش، به شما کمک خواهد کرد. وقتی که آرام باشید، حافظه تان هم بهتر کار خواهد کرد. در نتیجه با شروع سال تحصیلی جدید حس می کنید که انگار ذهنتان بازتر است و راحت تر همه چیز را یاد می گیرید.

* سفر به قدری برای سلامت روان افراد مهم است که کشورهایی مانند فرانسه یک ماه مرخصی اجباری همراه با امکانات و بسته های تشویقی برای سفرهای تابستانی به شهروندانش پیشنهاد می کند.

* حتما زمانی را برای ارتباط بیشتر با دوستان و هم سن و سالان خودتان در فامیل، که قبلا فرصت سر زدن به آنها را نداشته اید در نظر بگیرید.

 

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...